NyáriLap

Tengernyi hír áll itt hegyekben

k20120207

Utolsó frissítés12:49:48

Back Hazai Vidék Újra lakhatóvá válnak Csongrád elsőszámú turisztikai nevezetességei

Újra lakhatóvá válnak Csongrád elsőszámú turisztikai nevezetességei

  • PDF

Felébredhet Csipkerózsika-álmából a csongrádi belváros, ha 14 nádtetős vendégháza végre gazdára talál.

Újra lakhatóvá válnak

A Körös-toroki homokfövenyt és a belváros macskaköves utcáit, 2–300 éves nádtetős házait tekintik Csongrád turisztikai látványosságának, az utóbbi épületegyüttes mégis mostoha sorsra jutott, amikor az önkormányzat megszüntette a vendégházakat működtető városi társaságot. 2008 végén a Csongrádi Víz és Kommunális Kft.-hez került a 14 – többségében a megyei önkormányzat tulajdonában álló – épület. Szálltak meg bennük néhányan, de mivel a megbízás ideiglenes volt, és a vendégcsalogatásra nem fordítottak pénzt, a forgalom csökkent a korábbi évekhez képest. Ugyanakkor tavaly 900 ezer forint bérleti díjat fizetett a csongrádi cég a megyei önkormányzatnak. A város kétszer is próbált üzemeltetőt találni, de a kísérletek eredménytelenül zárultak. Időközben a működési engedélyek is lejártak, ezért a napokban zárult felhívásra jelentkező két ajánlattevőnek ezt is pótolnia kell, ha egyiküknek bizalmat szavaz a képviselő-testület.

A Délmagyar című lap úgy értesült, hogy a Csongrádi Víz és Kommunális Kft., valamint egy fővárosi társaság jelentkezett a műemléki együttes hasznosítására. A városházán nem árultak el részleteket, mondván, pénteken zárt ülésen döntenek a témában. Bedő Tamás polgármester úgy fogalmazott, mindkét beadvány értékelhető, sőt az egyik nagyon jó. Egy, a neve elhallgatását kérő városatya azt mondta, biztosan lesz győztes, annyira kidolgozott és ötletes a fővárosiak pályázata. Információink szerint a budapesti cég anyagilag is többet ajánlott, mint vetélytársa, illetve megígérte, hogy már idén hozzákezd a házak kicsinosításához, és nem mellesleg bemutató füstölőt és sörfőzdét is épít a belvárosban.

Az biztos, hogy befektetés nélkül nem tudja visszanyerni régi vonzerejét a csongrádi skanzen: egy 2007-es felmérés szerint csak a város birtokában lévő 6 házra 13 millió forintot kellene fordítani. Ha lesz győztese a versengésnek, 10 évre megoldódhat a belvárosi vendégházak ügye – ennyi időre szólna az üzemeltetési megállapodás.

Forrás: delmagyar.hu

Újra lakhatóvá válnak Csongrád elsőszámú turisztikai nevezetességei