Vízminőségből jelesre vizsgázott a „magyar tenger”, bátran fürödhetünk benne.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tihanyi székhelyű Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének (BLKI) június eleji vizsgálata szerint a fürdő szezon elején fürdésre alkalmas a tó vize.
A jelentésből kiderül, hogy „az algák számára hasznosítható oldott nitrogén és foszfor koncentrációk a tó nyílt vízében már most a nyáron megszokott alacsony értékek körül vannak (5-10 µg/l). Ennek megfelelően a tó vize nagyon tiszta, a víz minőségét alapvetően meghatározó algák mennyisége kevesebb, mint egytizede a megengedhető felső határértéknek."
A Balaton felszínén jelentkező helyenkénti habosodásért a gyorsan felmelegedő víz következtében nagy tömegekben rajzó árvaszúnyogok a felelősek; a víz felszínén előbújó kifejlett rovar bábbőrét a vízen hagyja, az ebben található váladék a hullámzás során felhabosodik, amely kevésbé tűnhet esztétikusnak a fürdőzni vágyók számára, a jelenség azonban az emberi egészségre teljesen ártalmatlan.
Előző hónap végén a tópart különböző területein – Balatonföldvári Szabadstrand és kikötő, Tihanyi-félsziget -figyeltek fel haltetemek megjelenésére, az elhullás azonban nem jelentős. A vizsgált partszakaszok 99%-án nem találtak a szakemberek jelentősebb pusztulásra utaló jeleket. A témával kapcsolatban, további, részletes információkat az MTA honlapján olvashatnak.
Forrás: turizmusonline



